Vijeće i Europski parlament jučer su postigli privremeni sporazum o europskom digitalnom zelenom certifikatu, koji će se nazvati „EU digitalni Covid certifikat“ i bit će u funkciji, u principu, od sredine lipnja.
Glavni ishodi pregovora su sljedeći:
Općenito
- Potvrda će biti dostupna u digitalnom ili papirnatom formatu
- Potvrdit će da je osoba cijepljena protiv koronavirusa ili ima nedavni negativni rezultat testa ili se oporavila od zaraze
- Zajednički okvir EU omogućit će državama članicama izdavanje potvrda koje će se potom prihvatiti u drugim zemljama EU
- Uredba EU o digitalnim Covid certifikatima trebala bi biti na snazi 12 mjeseci
- Države članice imat će prijelazno razdoblje od 6 tjedana za njegovu provedbu, u slučaju da ne budu u mogućnosti provesti Uredbu odmah nakon što je stupila na snagu
- Potvrda neće biti preduvjet za ostvarivanje prava na slobodno kretanje i neće se smatrati putnom ispravom
Troškovi ispitivanja
Testiranje neće biti besplatno. No, Europska komisija najavila je prikupljanje 100 milijuna eura iz Europskog hitnog instrumenta (ESI) kako bi pomogla državama članicama u financiranju testova. Na taj način države članice također čuvaju svoju nacionalnu nadležnost u pogledu zdravlja i ne obvezuju se uredbom na dodjelu besplatnih ili određenih cijena za testove. Prema izjavi, Komisija će moći mobilizirati dodatnih 100 milijuna eura. Ipak, financiranje bi trebalo posebno koristiti osobama koje svakodnevno ili često prelaze granice kako bi išle na posao ili u školu, posjetile blisku rodbinu, potražile medicinsku pomoć ili se brinule o voljenima (turističke svrhe izgleda neće biti uključene)
Ograničavanje putovanja
- Države članice ne bi trebale nametati dodatna ograničenja putovanja kao odgovor na pandemiju COVID-19, poput karantene, samoizolacije ili testiranja, „osim ako su nužna i proporcionalna za zaštitu javnog zdravlja”. Treba uzeti u obzir dostupne znanstvene dokaze, „uključujući epidemiološke podatke koje je objavio Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC)“.
- O takvim mjerama treba obavijestiti druge države članice i Komisiju najkasnije 48 sati unaprijed
- Ipak, ovaj dio teksta nije dio članaka i stoga će ovisiti o spremnosti država članica da se obvežu
Cjepiva
- Države članice moraju prihvatiti potvrde o cijepljenju izdane u drugim državama članicama za osobe cijepljene cjepivom koje je za uporabu u EU odobrila Europska agencija za lijekove (EMA) (trenutno Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen).
- Na državama članicama bit će da odluče prihvaćaju li i potvrde o cijepljenju koje su odobrile druge države članice prema nacionalnim postupcima odobrenja ili za cjepiva koja su na popisu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za hitnu upotrebu.
Sljedeći koraci
- Vijeće treba formalno usvojiti konačni tekst (vjerojatno 24. – 25. svibnja 2021. – poseban sastanak Europskog vijeća)
- EP bi trebao odobriti tekst 26. svibnja u Odboru za građanske slobode, pravdu i unutarnje poslove + na sljedećem plenarnom zasjedanju (tjedan od 7. lipnja 2021.)
Za sad tekst privremenog sporazuma još uvijek nije dostupan.